Čini se kao identičan Twingo, ali…

Renault Twingo E-Tech equilibre vs Urban Night


Električni Twingo treći je najjeftiniji električni automobil na domaćem tržištu. Prvo i drugo mjestu pripadaju Daciji Spring i Smartu, no kada se svi faktori uzmu u obzir ispada da je Twingo najjeftinija konkretna električna opcija. Što nudi u najslabijem, a što u najjačem paketu opreme, otkrit ćemo u nastavku.

POGLED IZVANA

Ako ćete ikada gledati električnog Twinga isključivo sprijeda, jedina stvar koja vam može odati je li se vlasnik odlučio za osnovni ili posebni paket opreme jest dizajn prednjeg branika. Equilibre, to jest osnovni, dolazi s običnim, dok Urban Night ima neke crtice koje bi valjda trebale asocirati na “budućnost”. Ono što također možete primijetiti jest da oba dolaze s LED dnevnim svjetlima i crnim retrovizorima. Nekad su retrovizori u boji vozila bili dodatna oprema, a danas je to očito modni izričaj.

Nakon što malo prošećete oko Twinga postat će vam biti jasnije koji je serijski, a koji “u fullu”. Serijski Twingo leži na 15” čeličnim kotačima koji su ukrašeni ratkapama te ih iz nekog razloga nazivaju “Vegas”, iako apsolutno ništa na njima ne podsjeća na kockarski raj. Aluminijski kotači, i to crni, krase Urban Night Twinga te su za zoll veći od osnovnih. Urbani noćni ima i razne kul naljepnice po karoseriji te je bočna lajsna bijele boje. Oba imaju tonirana stakla koja, osim što dobro izgledaju, smanjuju zagrijavanje unutrašnjosti tijekom ljetnih mjeseci.

POGLED IZNUTRA

Na prvi pogled se čini kao da je jedina razlika u interijeru različita boja elemenata. Vizualno to i je istina, ali najveće razlike se očituju upravo u onom što se ne vidi tako lako - opremi. Osnovni Twingo dolazi sa svime što vam treba, dok urbani sa svime što bi mogli poželjeti. Automatska klima, centralno zaključavanje i električno podesivi retrovizori standardna su oprema kod oba modela, uključujući i stražnje prozore na žgance. Ako pak želite stvari poput bežičnog punjenja mobitela, stražnje senzore s kamerom ili tempomat sa sustavom za upozorenje o napuštanju trake, morat ćete se odlučiti za najjačeg Twinga.

Za pohvalu je što oba Twinga dolaze sa vozačevim sjedalima koja su podesiva po visini te ih osim presvlaka krasi identičan dizajn i vjerojatno identična razina (ne)udobnosti. Možemo sa sigurnošću ustvrditi da će nakon par desetaka tisuća kilometara sjedala u osnovnom Twingu poprimiti istu boju kao i ona u Urbanom.

Oplate vrata dijele sudbinu sjedala te i njih razlikuje samo boja. Bit ćemo iskreni i reći da su nam one u osnovnom Twingu ljepše jer bar malo razbijaju crnu monotoniju koja je standard industrije.

Volan u oba Twinga izgleda identično izuzev boje. Ono što se ne vidi je činjenica da je onaj u Urbanom presvučen kožom. Nama se više sviđa ovaj u osnovnom zbog bijelih umetaka, ali ne možemo mu oprostiti što je gumen.

Multimedijalne jedinice su gotovo identične u oba Twinga - 7” dodirljivog zaslona u boji. Urbani je opremljen navigacijom koju vjerojatno koriste isključivo Renaultovi prodavači jer su obje jedinice opremljene Android Autom pa vam navigacija sigurno neće trebati. Vlasnici iPhone-a nemaju sreće jer Apple CarPlay nažalost nije dostupan.

TEHNIČKI PREGLED

Na početku članka rekli smo da je Twingo najjeftiniji konkretni električni automobil i to potvrđuju brojke od 80 konja i 160 Nm okretnog momenta kao i domet od 190 kilometara. Rivali koji zauzimaju prvo i drugo mjesto po cijeni su ili preslabi i premaleni da bi se smatrali konkretnim konkurentima pa zato možemo slobodno zaključiti da se ovdje radi o odličnoj vrijednosti za novac. Naravno, uz uvjet da vas država ‘potakne’ jer već za 16 600 EUR možete imati pravi mali električni automobil.

*članak je pisan na temelju konfiguratora i ne odgovaramo za potencijalne greške u konfiguratoru.

Konfigurirajte svog

klikom na…

Previous
Previous

Gdje smjestiti stražnjicu?

Next
Next

Voziš ili si vožen?